ЗА и ПРОТИВ застраховките
Днес ще разсъждаваме За и Против застраховките. Когато говорим за застраховане, хората са в двете крайности – или не се застраховат, защото може да предизвикат съдбата, или се презастраховат, поради многото си страхове. Съвременният човек е осведомен човек и той получава нужната му информация по всевъзможни канали. Част от нея възприема директно, друга анализира, съпоставя или се противопоставя. Понякога наблюдаваме как заедно с емпиричното върви суеверието, а с прагматичното – страха.
Необходими ли са застраховките или не?
Сякаш все повече чуваме тази дума „застраховка“ и все повече получаваме „изгодни“ оферти за застраховка на имот, кола. Общо взето, ако сме съвестни граждани, когато нещо е задължително /например ГО/ не коментираме много по въпроса. Единствено търсим по-тънката оферта.
Не така стоят нещата, когато имаме право да упражним свободната си воля. Интересен е фактът, че ако трябва да избере застраховка, българинът първо ще помисли за колата си /ако не е много стара/. На втора място се нареждат хората решили да застраховат дома си, защото миналата година съседът от горния етаж ги е наводнил, защото имат ипотекиран имот или защото е добре и не струва много пари. На последно място се нареждат тези, които се интересуват от защита на здравето и живота си, и правят застраховка „Живот“. Добрата новина е, че за дългогодишния ми опит в тази сфера, хората, които слагат важните неща на мястото им, все повече се увеличават. Радвам се, че не обсъждаме за и против застраховките, а с какви параметри да са. Сякаш бавно, но все пак осезателно, отминава времето на хората, които си плюят в пазвата и казват: “Да чукам на дърво“ или „Да пази Господ“.
Да, Господ ни пази, но и ние не трябва да си заравяме главата в пясъка. Нека си дадем сметка, че животът е непредсказуем във всеки един момент. Ежедневно някой постъпва в болница, друг остава без работа, стават катастрофи, злополуки, избухват епидемии, пандемии като COVID-19, независимо че сме „чукнали на дърво“. В действителност неприятностите се случват на всички и всички ние сме в основата на статистическите данни.
За или против застраховките сме?
Кога ДА се и кога да НЕ се застраховаме?
НЕ се застраховаме когато, със сигурност знаем, кой моментално ще подкрепи финансово нас или семейството ни:
- Ако се случи злополука и се наложи да постъпим в болница.
- Ако се диагностицира тежко заболяване, за да не се налага да организираме дарителски кампании.
- Ако настъпи загуба на живот.
Ако нямаме такъв човек, трябва да постъпим като съвременните, разумни хора и ДА се застраховаме. Застраховката сама по себе си нито предпазва от беди, нито ги предизвиква.
Тя не е онзи червен конец на ръката или онова синьо око дето пази от зло. Да, тя няма да ни предпази от непредвидените неща, които се случват в живота ни, но със сигурност е финансовата пътека за нас и близките ни, по която ще излезем на светло и ще си поемем отново дъх. Застраховката само показва каква е нашата ценностна система и е доказателство за това, кое е ценно и важно за нас. Тя е декларация за отговорността, която сме поели лично за себе си и близките ни.
Също така мога да добавя, че застраховката „Живот“ е и:
- СПОКОЙСТВИЕ, че важните за нас неща са защитени.
- НАДЕЖДА, че ако нещо се обърка, ще имаме решение.
- УВЕРЕНОСТ, че може да се фокусираме върху изпълнението на мечтите си.
Днес има десетки варианти на застраховки за защита на здравето и живота. Обикновено избираме да се застраховаме за често срещаните в живота неблагоприятни ситуации например за така наречената временна нетрудоспособност. Това е добре, но още по-добре би било да имаме защита и за по-рядко случващите се събития. Ако те се случат, ще имаме нужда от по-голяма финансова помощ и биха променили кардинално качеството на живот на нас и близките ни. Тук визирам състояния на трайна нетрудоспособност, критични заболявания и загуба на живот.
И така, За или Против застраховките?
Разбира се, това е лично решение, с което всеки показва дали поема отговорност за себе си и семейството си или прехвърля тази отговорност на обществото и държавата.
Аз съм направила нужната защита за мен и семейството ми. Ако вие също бихте искали да имате спокойствие, че важните за вас неща са защитени, ето какво е необходимо да направите:
- Анализ на важните неща и цели във вашия живот.
- Да помислите кои са рисковете, които биха ви попречили да реализирате целите си?
- Кои от тях да изберете да застраховате?
- Периодично да преразглеждате важните за вас неща и тяхната защита.
След това потвърдете анализа си и с консултант, който ще се ангажира не само с попълване на документите, но и във времето ще актуализира защитата ви, според новонастъпили обстоятелства и събития в живота ви.
Нашата специалност е анализа на лични потребности и цели, както и тяхната защита. Можете да ни потърсите за съдействие.
Финансово планиране с Цветелина Тодорова
Погълнат от ежедневните задачи, вероятно не отделяш време за стратегически поглед към твоите лични финанси.
Можеш да постигнете това по време на кратка опознавателна среща с мен.
Тя е напълно безплатна за теб!
Като резултат ще намалиш разходите си, ще плащаш по-малко данъци, и ще получиш възможност за по-висока доходност за парите си.
Бъдещето ти зависи от теб – направи своя финансов план СЕГА!